Dzisiaj na prośbę kilku osób post techniczny o naszej szafie w pokoju dziecięcym.
Zrobiliśmy ją sami, od razu zaznaczam, że jesteśmy amatorami i ani ja, ani mąż nie mamy zawodowo nic wspólnego ze stolarstwem, wiec pewno niejeden fachowiec inaczej by się za to zabrał, ale mogę zapewnić, że szafa stoi od kilku miesięcy, nic się z nią nie dzieje niedobrego i użytkujemy ją na codzień :)
Szafa usytuowana jest we wnęce a więc z 3 stron są ściany, co znacznie ułatwia pracę :) Na początku zbudowaliśmy ramę - czyli do bocznych ścian, skosu i podłogi przykręciliśmy szerokie ok. 4 centymetrowe belki - nie trzeba było dawać żadnych bocznych ścianek, te belki są wystarczajace, aby na nich utrzymały się drzwi:
Tutaj je widać: chodzi o tę poprzeczną poniżej szpary, boczne przy ścianach i na dole przy samej podłodze.
Na górnej i dolnej belce opierają się drzwi, 2 pary drzwi przykręcone są do środkowej - dzielącej szafę na 2 części, jedne, te z lewej strony - do bocznej z lewej strony. Boczna belka ramowa z prawej strony służy również jako ogranicznik dla drzwi. Drzwi są osadzone na zawiasach puszkowych, każda para drzwi ma 3 zawiasy: na górze, środku i dole.
Te listwy przy samym skosie są tylko do zamaskowania szpary, jaka została po zamontowaniu drzwi i nie mają żadnej funkcji strategicznej :) - wykonane zostały z desek boazeryjnych, bo akurat takie mieliśmy pod ręką. :)
Szafa składa się z 2 części: większej z drążkiem i mniejszej - z półkami. Części oddzielone są od siebie deskami boazeryjnymi, dociętymi na wymiar pod skos. Z przodu tego rzędu desek boazeryjnych znajduje się belka, która jest elementem ramy, do niej właśnie są przykręcone 2 pary drzwi. Na zdjęciu poniżej widać tę belkę, a obok niej ścianka przedzielająca z boazerii. Tę ściankę oczywiście można zrobić z innego materiału, płyty wiórowej, deski drewnianej czy płyty osb, my akurat mieliśmy boazerię do wykorzystania :)
Tutaj ją widać od strony części z drążkiem:
Widać tu również, jak zamocowaliśmy drążek na ubrania: kawałek belki podciętej w środku i przykręconej do ściany.
A tutaj druga strona ścianki z boazerii i druga część szafy, czyli półki:
Listwa - wspornik pod najwyższą półką jest równocześnie elementem spajającym ze sobą deseczki boazeryjne.
Dodatkowo belka spajająca deski boazeryjne jest jeszcze przykręcona do sciany za pomocą kątownika:
W części szafy z drążkiem na ubrania wydzieliliśmy jeszcze półkę pod samym skosem, przydaje się na sezonowe drobne rzeczy: Półki są z odpadów, tzn ze starych mebli, w większej części szafy pomalowana na biało, w mniejszej zostały w kolorze bazowym, czyli bukowym :)
Na koniec szafa w liczbach :
Wymiary: wysokość: 218 cm, szerokość: 190 cm
Drzwi: wys. 201 cm, szerokość: 60 cm
Belki wykorzystane do zrobienia ramy: grubość ok. 4-5 cm
Koszt orientacyjny wykonania szafy:
- drzwi: około 100 zł/szt, można je kupić w każdym markecie budowlanym, najtańsze są w tej chwili chyba w Castoramie
- belki drewniane, kątowniki, śruby, deski boazeryjne - koszt orientacyjny to około 150 zł, dokładnie nie podam, ponieważ wiele elementów już mieliśmy, wykorzystaliśmy również części ze starych mebli
- farba: mnie wystarczyła puszka 0,75 l bondexu przy dwukrotnym malowaniu, jej koszt to około 45 zł, ale oczywiście można wybrać inną farbę akrylową, ze śnieżki, dekorala, czy też innych ulubionych firm :)
Nie wiem, czy opis jest wystarczająco dokładny i czytelny, jeśli jeszcze ktoś miałby pytania to piszcie, zrobienie szafy nie jest wybitnie prostą rzeczą, ale osiągalną :) - oczywiście przy odpowiedniej dozie cierpliwości i czasu - zrobienie samej konstrukcji zajęło nam około 2 dni, + malowanie: 1 dzień na konstrukcję i 1 dzień na drzwi.
Pozdrawiam wszystkich ciepło:)
Ewa