poniedziałek, 31 sierpnia 2020

Sierpniowe królowe, czyli w hortensjowym ogrodzie

 Witajcie, 

Dziś ostatni dzień sierpnia, a ja wracam do kadrów ogrodowych:)

W tym miesiącu zdecydowanie w moim ogrodzie królują hortensje bukietowe, niezawodne i odporne na wszelkie pogodowe zawirowania...czego niestety nie mogę powiedzieć o ich siostrach - hortensjach ogrodowych, pomimo okrywania na wiosnę, większość omarzła i pojawiły się na nich tylko pojedyncze kwiaty...

Hortensje bukietowe kwitną na tegorocznych pędach i to pewno klucz do ich sukcesu...

W marcu przycięłam je bardzo nisko, tak na około 25 - 30 cm nad ziemią i odwdzięczyły się przyrostami prawie 2 metrowymi :) Mówię tu o odmianie limelight i phantome, to te najwyższe widoczne na zdjęciach, w moim ogrodzie są od 3 sezonów i jak widać osiągnęły już całkiem imponujące rozmiary :)

Bezsprzecznie jest to jedna z roślin, która polecam każdemu: piękna, niezawodna, niewymagająca, rośnie zarówno w słońcu jak i półcieniu, ma dużą tolerancję odczynu gleby, jedyne, czego potrzebuje, to nawadnianie: jeśli ma za sucho, liście żółkną i opadają.

Każda królowa potrzebuje orszaku, u mnie towarzyszą im kosodrzewiny, różaneczniki i wrzosy, stanowiące najniższe piętro, a w tle srebrne świerki i  dereń variegatus. Pięknie też wyglądają w towarzystwie host i traw ozdobnych. Hortensje są też wdzięcznym materiałem na bukiety, można je także zasuszyć, aby cieszyły dłużej :)

A poniżej mój bukiet na Święto Wniebowzięcia, którego bazą są właśnie hortensje, zarówno bukietowe jak i ogrodowe oraz jeżówki, cynie, szałwia, dzielżan, rozmaryn, mięta, krwawnik.

A przed nami pełen nowych wyzwań rok szkolny, życzę wszystkim wytrwałości, optymizmu, a przede wszystkim oczywiście zdrowia :)

Pozdrawiam ciepło, 

Ewa

2 komentarze:

  1. Piękny ogród! Szczerze zazdrostkę. Od lat mieszkając w bloku widzę jak wiele tracę. Ma Pani dobrą rękę do ogrodu bo nie tylko hortensje wyglądają wyśmienicie - gratuluję :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ależ piękny bukiet :) Moja żona uwielbia takie polne kwiatki :)

    OdpowiedzUsuń